kejsi

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Sv. Valentín (14. februára)

Vďaka spojitosti so „sviatkom zaľúbencov” sa sv. Valentín stal jedným z najobľúbenejších svätcov, hoci pôvodne mal s mladými pármi len málo spoločného. Vlastne až samotný svätovalentínsky boom prinútil mnohých pátrať po skutočnom svätcovi tohto mena a po jeho vzťahu k zamilovaným.

V Cirkvi sa počas storočí objavilo najmenej deväť významných Valentínov a 14. februára spoločne slávia sviatok dvaja z nich - rímsky kňaz, mučeník a jeho menovec, sv. Valentín z Terni. Niektorí historici sa dokonca domnievajú, že ide o toho istého muža, ktorý žil v treťom alebo štvrtom storočí v Ríme a konal skutky milosrdenstva, najmä medzi väzňami.
Sv. Valentín bol kňazom a lekárom. Podľa legendy, keď sa panovník Klaudius rozhodol zrušiť manželstvo, pretože podľa jeho názoru ženatí muži nevykazovali v armáde také dobré výsledky ako slobodní, Valentín potajomky sobášil zamilovaných, za čo bol zatknutý a kruto potrestaný. Klaudius ho dal verejne popraviť v deň pohanského sviatku luperkálií, počas ktorých starí Rimania konali obrady očisty a prosili svojich bohov za dar plodnosti. Pre tento deň bola typická aj „lotéria lásky” - každé dievča vhodilo do urny lístok so svojím menom a slobodní muži si potom žrebovali nastávajúcu. Valentín, ktorý svojím životom zaplatil zrejme viac za kresťanské svedectvo než za asistenciu pri tajných sobášoch, bol pochovaný pri druhom míľniku na Via Flaminia. Svätec bol populárny ako orodovník pri morovej nákaze, bolestiach brucha, hlavy a pri epileptických záchvatoch, teda v situáciách, ktorým chýba akékoľvek romantické pozadie.
Podľa niektorých historikov mu patronát nad zaľúbenými párikmi prischol iba zhodou okolností - na jeho sviatok, 14. februára, sa totiž príroda prebúdza zo zimného spánku a vtáky začínajú svoje svadobné tance. Sviatok sv. Valentína ako deň, keď si každý vyberá svojho milého, spomína roku 1380 vo svojom diele Parliament of Fowls aj otec anglickej literatúry Geoffrey Chaucer. Zvyk posielať na sv. Valentína pohľadnice ako prejavy sympatií vznikol oveľa neskôr a má anglosaské korene. Prvú „valentínku” vraj v 15. storočí poslal z londýnskeho väzenia svojej manželke orleánsky vojvoda Charles. Táto milá tradícia sa rozšírila najmä v 19. storočí, keď sa svätovalentínske pozdravy začali vyrábať hromadne. Sviatok prišiel vhod aj ďalším obchodníkom - na stagnujúcom trhu, ktorý pred Vianocami poriadne prevetral vrecká kupujúcich, sa objavil nový príťažlivý artikel - valentínske bonboniéry, hračky, kytice či parfumy.
Sviatok sv. Valentína je príležitosťou drobným darčekom anonymne prejaviť svoju náklonnosť k obdivovanej osobe, ale aj možnosťou opätovne vyjadriť priazeň blízkym - manželke, rodičom, súrodencom, priateľom, kolegom... Takáto šanca sa nám však ponúka každý deň a sv. Valentín ostáva v Cirkvi v prvom rade známy ako mučeník kresťanskej viery.


Láska | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014