Bazalka
Bazalka pravá má exotický pôvod, pochádza z Egypta a Indie. Konzumovať ju môžeme čerstvú i sušenú, a ak sa chystáte na niektorý z receptov talianskej kuchyne, tak by ste ju rozhodne mali mať po ruke. Jej chuť báječne vynikne s paradajkami, olivovým olejom a cesnakom. Pridávať ju môžete nielen do omáčok, ale aj do šalátov či polievok. Pomôže vám pri poruchách tráviaceho traktu i pri nadúvaní.
Koriander
Aj táto bylinka má ázijský pôvod s veľmi dlhou kuchynskou tradíciou. Koriander sa pridáva do mnohých mexických a ázijských jedál, jeho konzumácia napomôže upraviť činnosť čriev i žalúdka. Podľa povesti je to aj afrodiziakum.
Estragón
Opäť bylinka s ázijským pôvodom. Estragón môžete použiť do polievok, omáčok, šalátov i pomazánok. Využijete ho aj pri grilovaní mäsa, či na dochutenie zeleniny. Z estragónu sa vyrába aj majonéza či ocot. Jeho konzumáciou môžete prispieť k zníženiu krvného tlaku.
Majoránka
I táto bylinka pochádza zo Stredomoria. Majoránka sa používa v mnohých klasických receptoch, ak budete mať možnosť vyskúšajte namiesto sušenej čerstvú. Jej chuť mimoriadne vynikne s cesnakom.
Oregáno
Oregáno je nezastupiteľné pri mnohých talianskych receptoch, oceníte ho na domácej pizze. Báječne sa ale hodí aj k mäsu či plodom mora. Táto bylinka povzbudzuje chuť k jedlu a pomáha pri bolestiach.
Medovka
Medovka svojou chuťou i arómou pripomína citrón, Za čerstva ju môžete použiť do šalátov či omáčok, možno ju kombinovať aj so sladkými receptami, alebo z nej môžete pripraviť limonádu či čaj. Pomôže vám omladnúť.
Tymián
Táto bylinka pochádza zo Stredomoria. Určite si ho pripravte k zverine, rybám, či do omáčok. Jeho chuť je ešte výraznejšia v kombinácii s bazalkou. Tymián má vynikajúce účinky pri prechladnutí, zápaloch i reume.
Mäta pieporná
Mäta dodáva pokrmom exotickú chuť. Možno ste ju mali možnosť ochutnať v šalátoch napríklad v Tunisku. Používa sa aj na dochutenie mäsa, rýb, i do omáčok, alebo do nápojov. Pomáha proti bolestiam hlavy a jej čerstvé lístky môžete pre osvieženie len tak požuvať.
Saturejka
Saturejka je hviezdou kuchýň už viac než dve tisícročia. Použiť ju možno nielen do šalátov, ale aj polievok a k strukovinám. Tiež ju pridávame do marinád na mäso. Je močopudná a tlmí črevné kŕče. S jej pomocou si môžete naparovať aj pleť, dezinfikuje a pomáha pri mastnej pleti.
Rozmarín
Rozmarín je veľmi vďačnou rastlinou. Okrem mnohých zdravotných pozitív vynikajúco dochutí mäso, polievky, ryby či omáčky. Aj vhodnejšie sú mladé výhonky, ktoré sa používajú za čerstva, alebo ho môžete sušiť a pomlieť. Rozmarín povzbudzuje nervovú činnosť, je močopudný a pomáha proti nadúvaniu.
Kôpor
Táto rastlinka pochádza z Ázie. V našich záhradách rastie skoro ako burina. Po vysušení je výbornou koreninou napríklad k rybám, z čerstvého kôpru pripravujeme omáčky a samozrejme je nenahraditeľný pri nakladaní zeleniny, napríklad uhoriek. Pomáha pri nadúvaní a upokojujú nervy.
Komentáre